Ручной и Электроинструмент
Новости Статьи Установка электростанций Алмазное сверление Алмазная резка

Домкрат

Домкрат - це пристрій предназначений для підняття різних вантажів. Відмінністю домкрата від інших підйомних механізмів (лебідок, кранів і іншого) є те, що домкрат розташовується знизу, а не зверху вантажу, що дозволяє обійтися без різних допоміжних споруд, ланцюгів і канатів.

Домкрати поділяються на 4 види:

Гвинтові домкрати 
Гвинтові домкрати використовують для ремонтних робіт, коли необхідно встановити вантаж як зверху на обертальній п'яті, так і знизу на лапі. Зазвичай це штатні домкрати для різних видів автомобілів. Вантажопідйомність - до 15 т. 

Такий пристрій складається з циліндричної основи та вміщеного всередині нього одного або двох підйомних гвинтів, що висовуються або рухаються в залежності від напрямку обертання спеціальної зубчастої гайки з трапецеїдальним різьбленням. 

Гвинтовий домкрат в більшості випадків надійний в експлуатації. Це обумовлено тим, що вантаж фіксує трапецеидальная різьба і при його підйомі гайка обертається вхолосту. Крім того, до переваг цих інструментів відноситься міцність і стійкість, а також те, що вони можуть працювати без додаткових підставок. 

Комбіновані важільно-гвинтові домкрати, мають такі достоїнства, як низька ціна, велика висота підйому, малі габарити і незначна вага, врівноважують деякі недоліки інструмента (погана стійкість і незручна приводная рукоятка). 

Рейкові домкрати 
Рейкові домкрати широко використовують при виконанні ремонтних, монтажно-демонтажних, будівельних та інших робіт. Вони бувають важільні і зубчасті. Пристосування першого типу забезпечені хитним приводним важелем, який висуває рейку. У зубчастих домкратах замість приводного важеля встановлена шестерня, яка обертається за допомогою приводної рукоятки. Для утримання вантажу в потрібному положенні на осі однієї з шестерень передбачений храповик з "собачкою". І в тому і в іншому типі домкрата основною деталлю служить грузонесуща рейка з опорною чашкою, на якій утримується вантаж за допомогою стопорних пристроїв. Нижній кінець рейки відігнутий під кутом 90 градусів, що дозволяє піднімати вантажі з низько розміщеної опорною поверхнею. Важлива особливість рейкового домкрата - низьке розташування підйомного майданчика. У деяких моделях відстань від неї до підлоги становить 90 мм.

Рейкові домкрати мають одно, двох або триступеневу передачу - для підйому вантажів вагою до 6 т, від 6 до 15 т і більше 15 т відповідно. Названі пристрої функціонують як у вертикальному, так і в горизонтальному положенні. 

Ці пристосування прості й зручні в обслуговуванні, вантажопідйомність складає від 2 до 20 т. 

Гідравлічні домкрати 
Гідравлічні домкрати, як випливає з назви, працюють на рідини. Принцип їх дії заснований на переміщенні поршня (плунжер) домкрата за допомогою  якого створюється тиск робочої рідини (гідравлічне масло) приводного насоса, за рахунок чого і відбувається підйом вантажу. Опускається вантаж при перекачуванні рідини зі склянки в резервуар насоса. 

Гідравлічні домкрати відрізняють: велика вантажопідйомність в поєднанні з невеликим робочим зусиллям за рахунок високого передавального відносини між площами поперечного перерізу циліндра і плунжера насоса; високий ККД, плавність ходу, жорсткість і компактність конструкції. Вантажопідйомність гідравлічних домкратів коливається в межах від 2 до 200 т. Гідравлічний одноштоковий домкрат пляшкового типу відрізняє простота конструкції і зручність експлуатації, що розширює область його застосування і дозволяє ефективно виконувати роботи будь-якої складності. Його активно використовують для монтажу і демонтажу в будь-якій галузі (машинобудування, будівництво і т. д.), він придатний для ремонту автомобілів, колісних пар залізничних вагонів, а також у якості силового вузла пресів, трубогибов, труборізів та іншого подібного інструменту. Слід пам'ятати, що для запобігання витікання робочої рідини з резервуара транспортувати і зберігати пляшковий домкрат треба у вертикальному положенні. Конструкція домкрата гідравлічного двухштокового (телескопічний) схожа з конструкцією одноштокового пристрої, її відрізняє тільки наявність телескопічного штока. Така особливість дозволяє піднімати вантаж на велику висоту, в порівнянні з класичним домкратом пляшкового типу. 

Пневматичні домкрати 
Пневматичні домкрати призначені для підняття (переміщення) вантажу при проведенні монтажних, ремонтних та аварійно-рятувальних робіт. Вони незамінні у разі невеликого зазору між опорою і вантажем, при малих переміщеннях, точному монтажі, якщо має бути робота на пухкому, нерівному або болотистому грунті. Пневмодомкрати використовують для стикування трубопроводів великих діаметрів (до 1200 мм), їх центрування в кожухах і при установці опор, а також при монтажі та вирівнюванні резервуарів великої місткості, проведенні ремонтних та будівельно-монтажних робіт на будь-яких об'єктах. 

Пневматичний домкрат являє собою плоску резинокорданну оболонку з особливої посиленою тканини, яка збільшується по висоті при подачі в неї стисненого повітря (газу). Джерелом стисненого повітря (газу) можуть бути стаціонарні або пересувні компресори, а також автомобільні компресори (насоси) або балони зі стисненим повітрям або інертним газом.