Ручной и Электроинструмент
Новости Статьи Установка электростанций Алмазное сверление Алмазная резка

Мультиметр

Мультиметр - комбінований електровимірювальний прилад, що поєднує в собі декілька функцій. У мінімальному наборі включає функції вольтметра, амперметра і омметра. Існують цифрові і аналогові мультиметри.

Мультиметр може бути як легким переносним пристроєм, що використовується для базових вимірів і пошуку несправностей, так і складним стаціонарним приладом з безліччю можливостей. 

Цифрові мультиметри 
Найбільш прості цифрові мультиметри, мають розрядність 2,5 цифрових розряда (точність зазвичай близько 10%). Найбільш поширені прилади з розрядністю 3,5 (точність зазвичай близько 1,0%). Випускаються також дорожчі прилади з розрядністю 4,5 (точність зазвичай близько 0,1%) та суттєво дорожчі прилади з розрядністю 5 розрядів і вище. Точність залежить від діапазону вимірювання та виду вимірюваної величини, тому обмовляється окремо для кожного піддіапазону. У загальному випадку точність таких приладів може перевищувати 0,01%, незважаючи на портативне виконання. 

Розрядність цифрового вимірювального приладу, наприклад, «3,5» означає, що дисплей приладу показує 3 повноцінних розряда, з діапазоном від 0 до 9, і 1 розряд - з обмеженим діапазоном. Так, прилад типу «3,5 розряда» може давати свідчення в межах від 0,000 до 1,999, при виході вимірюваної величини за ці межі потрібно перемикання на інший діапазон (ручне або автоматичне). 

Типова похибка цифрових мультиметрів при вимірюванні опорів, постійної напруги і струму менше ± (0,2% +1 одиниця молодшого розряду). При вимірюванні змінної напруги і струму в діапазоні частот 20 Гц ... 5 кГц похибка вимірювання ± (0,3% + 1 одиниця молодшого розряду). В діапазоні високих частот до 20 кГц при вимірюванні в діапазоні від 0,1 межі вимірювання і вище похибка набагато зростає, до 2,5% від вимірюваної величини, на частоті 50 кГц вже 10%. З підвищенням частоти підвищується похибка вимірювання. 

Вхідний опір цифрового вольтметра порядку - 11 МОм (не залежить від межі вимірювання, на відміну від аналогових вольтметрів), ємність - 100 пФ, падіння напруги при вимірюванні струму не більше 0,2 В. Живлення портативних мультиметрів зазвичай здійснюється від батареї напругою 9В. Споживаний струм не перевищує 2 мА при вимірюванні постійних напруг і струмів, і 7 мА при вимірі опорів, змінних напруг і струмів. Мультиметр працездатний при розряді батареї до напруги 7,5 В. 

Кількість розрядів не визначає точність приладу. Точність вимірювань залежить від точності АЦП, від точності, термо і тимчасової стабільності застосованих радіоелементів, від якості захисту від зовнішніх наведень, від якості проведеної калібрування. 

Аналогові мультиметри 
Аналоговий мультиметр складається з стрілочного магнітоелектричного вимірювального приладу (микроамперметра), набору додаткових резисторів для виміру напруги й набору шунтів для вимірювання струму. Вимірювання опору проводиться з використанням вбудованого джерела живлення, а вимір опорів більш 1..10 МОм - від зовнішнього джерела. 

Технічні характеристики аналогового мультиметра в многому визначаються чутливістю магнітоелектричного вимірювального приладу. Чим менше струм повного відхилення микроамперметра, тим більше високоомні додаткові резистори і більш низькоомні шунти можна застосовувати. А значить, вхідний опір в режимі виміру напруг буде більш високим, а падіння напруги в режимі вимірювання струмів буде більш низьким. Тим не менше, навіть при використанні мікроамперметра з струмом повного відхилення 50 мкА (типові значення 50..200 мкА), вхідний опір вольтметра становить всього 20 кОм / В (20 кОм на межі вимірювання 1 В, 200 кОм на межі 10 В). Це призводить до великих похибок вимірювання в високоомних ланцюгах (результати виходять заниженими), наприклад, при вимірюванні напруг на висновках транзисторів і мікросхем, і малопотужних джерел високої напруги. 

Аналогові мультиметри мають нелінійну шкалу в режимі вимірювання опорів. Крім того, вона є зворотною (нульового значення опору відповідає крайнє праве положення стрілки приладу). Перед початком вимірювання опору, необхідно виконати установку нуля спеціальним регулятором на передній панелі при замкнених вхідних клемах приладу, так як точність вимірювання опору залежить від напруги внутрішнього джерела живлення.