Ручной и Электроинструмент
Новости Статьи Установка электростанций Алмазное сверление Алмазная резка

Рекомендації для початківців зварників

Рекомендації для початківців зварників:

Перед придбанням зварювального апарату, багато хто відмовляється, оскільки сумніваються в тому, що зможуть самостійно освоїти роботу з електродуговим зварюванням.

Кращий спосіб навчитися варити - це записатися на спеціальні курси. Також корисно просто якийсь час попрацювати з досвідченим майстром, щоб наочно все побачити. Але навіть це не обов'язково, базової теоретичної підготовки може бути достатньо.

Підготовка до зварювання

Екіпірування

Зварювання є шкідливим для людини процесом, тому майстер повинен подбати про свій захист. У продажу є вогнестійкі костюми зварювальника, а також різні накидки, фартухи. Окремо захищаються руки, для цих цілей будуть потрібні спеціальні краги, рукавиці. Також не варто забувати про взуття, яке повинно бути високим, щоб накриватися брюками, щоб витримувати попадання гарячих іскор. Найголовніше - захист зору. Для цього розроблені світлофільтри, які установленні в зварювальній масці, здатні вберегти очі від шкідливих випромінювань, але при цьому дозволяють чітко бачити зварювальну ванну. Багато майстрів дуже полюбили маски зі світлофільтрами типу «хамелеон».

Високовольтні дроти

Крім самого зварювального апарату, необхідно мати дроти для передачі живлення на електродотримач і затиск маси. Це спеціальні мідні провідники великого перерізу, розраховані на певну силу струму. У побутових умовах, де використовуються порівняно малопотужні інвертори, цілком підійдуть провідники, розраховані на струм до 200 А, довжиною від 2.5 до 4 метрів.

Перенесення

Щоб підключити інвертор в мережу, майже завжди потрібна переноска. Перетин кожного її провідника не повинно бути менше 2,5 мм2. Довжина може доходити до півсотні метрів, але чим вона коротше, тим більш точний струм буде отриманий на виході.

Електроди

Класифікація електродів для зварювання ММА вельми обширна. Більшість завдань ми зможемо вирішити за допомогою таких популярних марок, як АНО, ОЗС, МP, які добре підходять для зварювання постійним струмом інвертора. Діаметр електрода вибирається по товщині металу зварюваних деталей, а вже від діаметра електрода вибирається зварювальний струм. Це основний, базовий критерій. Орієнтовно, для металу товщиною від 1,5 до 3 мм потрібно взяти електрод діаметром 2 - 2,5 мм. Трійкою варять метал до 5 мм по товщині.

 

Обробка шва

Зону стикування двох деталей, де формуватиметься зварювальний шов, слід очистити від забруднень і вологи, іржі, залишки лакофарбових складів.

Робота зі зварювальної дугою

Виконавши всі підготовчі роботи, можете приступити до тренування. Пункти підуть приблизно по порядку виконання робіт, але деякі дії здійснюються одночасно.

1. Піджиг. Щоб запалилася дуга, слід виконати чиркающий рух електродом по деталі, як сірником. Чиркати потрібно по напряму шва, щоб заготовка не була зіпсована.

2. Контроль дуги. Як тільки дуга розгорілася - підводимо її до початку шва і чекаємо розплавлення металу. Спочатку під електродом протягом 2-3 секунд з'являється червона пляма, це горить флюс. Потім можна спостерігати появу жовто-оранжевого плями, на якому видніється брижі - це розплавився метал.

3. Положення електроду при формуванні зварювальної ванни. Електрод розташовується майже вертикально, злегка нахилений в бік напрямку шва на 25-40 градусів. Між електродом і деталями потрібно витримати відстань близько 3 міліметрів, зазвичай для цього обмазкою стосуються метала зварюваних заготовок.

4. Формування шва, управління зварювальною ванною. Ознакою появи зварювальної ванни є виникнення оранжевої плями. З початку підпалу дуги ванна (розплав металу) з'являється через 2-3 секунди, і ми повинні перемістити електрод на 1-2 міліметра у напрямку нашого шва. Потім знову чекаємо появи оранжевої плями, тепер на це буде йти менше секунди.

5. Положення, тип руху електрода при формуванні шва. Потрібно завжди тримати коректний нахил. Якщо занадто сильно нахиляти електрод, то дуга буде своїм потоком відштовхувати зварювальну ванну назад, роблячи шов високим, ускладнюючи прогрів металу. Більш вертикальний електрод тисне дугою на ванну. Таким чином, нахилом електрода можна маніпулювати висотою шва, більш коректним вважається шов, який по висоті виходить врівень зі зварюваними поверхнями. Також не забуваємо витримувати дуговий проміжок. Електрод витрачається, і його потрібно постійно опускати зварювальну ванну. Якщо електрод не наближати максимально близько, то не буде металу для формування шва, а великий зазор зробить дугу нестабільною. Занадто відверті торкання електродом деталей викличуть коротке замикання, і на инверторі спрацює захист. Візьміть за орієнтир висоту, коли при нахиленому електроді ви торкаєтеся деталей тільки обмазкою електрода. Тип руху електрода новачкові краще вибрати прямолінійний, в крайньому випадку з невеликими круговими і одночасно поступальними рухами. Формуємо так звані «лусочки», які перекривають один одного десь наполовину. Кращий шов - з дрібною лускою.

6. Контроль зварювальної ванни здійснюється візуально. Дивіться на ванну і на шов позаду. Дослідіть свій шов, щоб він був однакової товщини і ширини з мінімумом дефектів. У побутових умовах багато дефектів зварювання без проблем усуваються підварюванням, але тільки після охолодження шва та очищення його від шлаку.

7. Як закінчити зварювання. Наприкінці шва не прибирають електрод відразу, а зробіть невелике коло на місці, вносячи метал. Відрив електрода зробіть легким чирканням. Після зварювання шлак, коли він охолов і почорнів, за допомогою молотка і жорсткої щітки видаляється зі шва. При коректної зварюванні він відскакує великими пластівцями, а в металі шва шлаку немає.